Latvijas Republikas Prokuratūra

Aktualitātes

Publicēts 13/09/2017

Tiesa apsūdzētajiem par mēģinājumu izkrāpt ne mazāk kā 117 tūkstošus eiro no VSIA “Maksātnespējas administrācija” garantiju fonda, piemērojusi prokurora prasītos sodus

Krimināllietā, kurā Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors pie kriminālatbildības saucis 18 personas par personu grupā veiktu mēģinājumu izkrāpt no VSIA “Maksātnespējas administrācija” darbinieku prasījumu garantiju fonda ne mazāk kā 117 238,43 eiro, viens no apsūdzētajiem izstrādāja krāpniecisku shēmu, vēloties izkrāpt naudu no minētā garantiju fonda, fiktīvi pielāgojot situāciju divu apsūdzēto personu piederošam uzņēmumam, kam uzsākts maksātnespējas process.

 Krāpnieciskajā shēmā laika posmā no 2006. gada decembra līdz 2007. gada janvārim iesaistījās 17 minētā uzņēmuma fiktīvi darbinieki.

Apsūdzētajiem noziegumu neizdevās realizēt līdz galam, jo maksātnespējīgā uzņēmuma maksātnespējas administrators apšaubīja iesniegto darba līgumu un no tiem izrietošo saistību īstumu. Maksātnespējas administrators vērsās Valsts policijā.

                Vienai no personām celta apsūdzība par noziedzīgu nodarījumu, kas paredzēts Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā, Krimināllikuma 15. panta ceturtajā daļā un Krimināllikuma 20. panta otrajā, trešajā un ceturtajā daļā. 17 personām celta apsūdzība pēc Krimināllikuma 177. panta trešās daļas, Krimināllikuma 15. panta ceturtās daļas, Krimināllikuma 275. panta otrās daļas, Krimināllikuma 20. panta otrās, trešās, ceturtās daļas.

                Prokurors skaidro, ka 2014. gada 4. septembrī kriminālprocess 18 personu apsūdzībā tika sadalīts, izdalot atsevišķā kriminālprocesā krimināllietas materiālus 7 personu apsūdzībā, kas savu vainu tiem celtajās apsūdzībās neatzina.

                Ar 2014. gada 2. oktobra tiesas spriedumu katram no 11 apsūdzētajiem, kuri atzina savu vainu tiem celtajās apsūdzībās, tika piespriests naudas sods kopumā 83 minimālo mēnešalgu apmērā, tas ir 26 560 eiro. Spriedums stājies likumīgā spēkā.

                Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa 2017. gada 31. augustā izdalītajā kriminālprocesā pasludināja spriedumu, ar kuru 7 personas, kas savu vainu tiem celtajās apsūdzībās neatzina, atzītas par vainīgām tām celtajās apsūdzībās. Tiesa, apmierinot prokurora prasību pilnībā, piemēroja apsūdzētajiem prokurora prasīto soda veidu, mēru un apmēru, nosakot kopumā sešiem apsūdzētajiem soda mēru 290 minimālo mēnešalgu apmērā jeb 110 200 eiro.

                   Viens no septiņiem apsūdzētajiem ir miris lietas iztiesāšanas laikā.

                 Turklāt tiesa nolēma, ka krāpnieciskās shēmas organizatoram atņemamas tiesības ieņemt maksātnespējas administratora amatu un veikt jebkuru profesionālo darbību, kas saistīta ar juridisko un fizisko personu maksātnespējas procesiem uz pieciem gadiem.

                Kopumā pie kriminālatbildības sauktajiem apsūdzētajiem piemērots 136 760 eiro naudas sods.

                Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas 2017. gada 31. augusta spriedums pārsūdzams apelācijas kārtībā.

                Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

 

 

 

Aiga Eiduka
Latvijas Republikas Prokuratūras
Ģenerālprokuratūras
Preses sekretāre
Adrese: Kalpaka bulvāris 6, Rīga, LV-1801
Tālrunis: 67044444, 27044444
e-pasts: Aiga.Eiduka@lrp.gov.lv

Atpakaļ

INFORMĀCIJA