Latvijas Republikas prokuratūra

Teksta izmērs

  • 100%
  • 150%
  • 200%

Kontrasts

Paziņojumi presei

Publicēts 23/11/2018

Par izvairīšanos no nodokļu nomaksas tiesa piemēro reālu brīvības atņemšanu

Kurzemes rajona tiesa (Liepājā) izskatīdama krimināllietu, kurā apsūdzēta kāda persona par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, piemēroja apsūdzētajam  reālas brīvības atņemšanas sodu.

Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras prokurors apsūdzēto saucis pie kriminālatbildības pēc Krimināllikuma 218.panta otrās daļas.

Saskaņā ar celto apsūdzību, apsūdzētais bija kāda SIA valdes loceklis, kas ir saimnieciskās darbības faktiskais veicējs. Apsūdzētā kā uzņēmuma vadītāja pienākums bija aprēķināt maksājamo nodokļu summas, noteiktajā termiņā un pilnā apmērā nomaksāt nodokļus un nodevas un kārtot grāmatvedību.

Lai izvairītos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas, samazinot valstij maksājamo nodokļu  summu, apsūdzētais SIA vārdā veica vairāku fiktīvu darījumu noformēšanu, kas saturēja nepatiesu informāciju, neatbilda darījumu faktiskajai norisei, un norādīja šos darījumus SIA deklarācijās. Kā rezultātā SIA izvairījās no nodokļu nomaksas, neiemaksājot valsts budžetā 177839,48 EUR, par šo summu nodarot valstij zaudējumus lielā apmērā.

2018.gada 22.novembrī Kurzemes rajona tiesa, neskatoties uz to, ka apsūdzētais savu vainu neatzina, izvērtējot lietā iegūtos un pārbaudītos pierādījumus, kā arī valstij nodarīto materiālo zaudējumu, pamatoti  atzina apsūdzēto par vainīgu un sodīja viņu ar reālu brīvības atņemšanas sodu uz 8 mēnešiem, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz 3 gadiem. Daļēji saskaitot sodu no iepriekšēja tiesas sprieduma kā galīgais sods apsūdzētajam tika noteikta brīvības atņemšana uz 8 mēnešiem, naudas sods 12 Latvijas Republikā noteikto minimālo mēnešalgu apmērā 4560 EUR, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz 5 gadiem.

 

 

 

 

Aiga Eiduka
Latvijas Republikas Prokuratūras
Ģenerālprokuratūras
Preses sekretāre
Tālrunis: 67044444, 27044444
e-pasts: Aiga.Eiduka@lrp.gov.lv

Atpakaļ